חיפוש מדיה:
כניסת חברים
email
סיסמה

שכחתי סיסמה  תמיכה

 


רוצה להכיר את הג'ארגון של הבראנז'ה?
פלאנר עוזרת לך עם מילון מונחים מקצועי מעולם הפרסום.
חפש ערך:

ATL

Above The Line פעילות פרסומית "מסורתית" כלומר עבודה עם ערוצי הפרסום הקלאסיים כמו עיתונים, רדיו וטלוויזיה. הפעילות מתקיימת בכלל ערוצי המדיה בו זמנית.

Banner

הכינוי לאמצעי הפרסום באינטרנט, המהווה מרכיב ראשי בקמפיין האינטראקטיבי. קיימים עשרות סוגי באנרים בגדלים שונים ובעלי מאפיינים שונים לדוגמה: באנר סטטי שהינו בעל פריים (תמונה) אחד או באנר דינמי בעל מספר מסכים מתחלפים. בלחיצה על הבאנר, הגולש עובר לאתר המפרסם או לכל עמוד מידע אחר בו בוחר המפרסם להשתמש.

Behavioral Advertising

פרסום הבודק את התנהגויות הגולש, לומד אותם וממקד את הפרסומות עצמן על פי אופן ההתנהגות של הגולש.

BTL

Below The Line פעילות פרסומית הפונה לערוצים הפחות מסורתיים כמו דיוור ישיר,קידום מכירות,יחסי ציבור, שיווק באינטרנט. פעילות זאת באופן תיאורטי גם עולה פחות יותר למפרסם.

Click Through

מונח המבטא לחיצה (או הקלקה בסלנג) על הבאנר הפרסומי שמפנה את המשתמש לעמוד אינטרנט אחר.

Contextual Advertising

פרסום המותאם לתוכני הכתבה או למלים ספציפיות בכתבה אשר מופיעה בסמוך אליהם.

Cookie

קובץ המאפשר זיהוי המשתמש ע"י כתובת ה–ID שלו (אם זה IP או משהו אחר).

CPM

תמחור המבוסס על מספר החשיפות שהוגשו בפרק זמן מוגדר מראש. ראשי התיבות של הביטוי עלות לאלף Cost Per Mille כלומר: המחיר תמורת חשיפת הפרסומת אלף פעמים. הנוסחה לחישוב: כמות החשיפות : מחיר הקמפיין = CPM

CPT - cost per transaction

עלות לפעילות באתר המפרסם: מכירה, טלפון, מעקב, הרשמה וכו'.

CPT – Cost Per thousand

עלות עבור 1000 קוראים.

CPU - Cost per Unique

עלות פר משתמש ייחודי.

CTR - Click Through Rate

אחוז הגולשים המקליקים על הבאנר מבין כלל הנחשפים אליו - מדד לבדיקת הצלחת הקמפיין בסוג מסוים של קמפיינים. מדדים אחרים להצלחת קמפיין יכולים להיות: כמות נרשמים ומשאירי פרטים, הגברת המכירות, זמן שהייה בעמוד הפרסומי ועוד. בסופו של דבר, הנתון שעל פיו תימדד הצלחת הפרסום ברשת צריך להיקבע נקודתית עבור כל קמפיין וקמפיין, לאור מטרתו של הקמפיין הספציפי.

FLA

קובץ מקור של פלאש המכיל את כל האינפורמציה ממנה הוא בנוי. קובץ FLA הוא למעשה קובץ פלאש פתוח שניתן לבצע עליו שינויים ותיקונים.

Flash

תוכנה ליצירת אנימציה בעלת יכולת תכנות פנימית. מאפשרת שימוש בסאונד ווידאו כחלק מהפרסומת. רוב הפרסומות באינטרנט מורכבות מפלאש.

Gif

זוהי תמונה המכילה 256 צבעים לעומת תמונות אחרות המכילות מיליוני צבעים. התמונה מסוגלת ליצור אנימציה, אך זהו סוג של אנימציה מיושנת ביחס לטכנולוגיית הפלש. זהו פורמט נוח לשימוש בהצגת ויז'ואלים שאין בהם פרטים רבים וגוונים רבים (כמו לוגואים וסמלים).

Home Page

העמוד הראשי של כל אתר ברשת האינטרנט.

HTML

השפה המשמשת לכתיבת עמודים באינטרנט.

Impressions

כמות הפעמים שהבאנר מופיע ונחשף בעמוד. כאשר גולש בודד יכול להיחשף לבאנר אחד כמה פעמים. לכן יש ביטוי שונה לחשיפות וליוניקים.

Landing Page

דף נחיתה. כינוי לעמוד אליו מגיעים אחרי הקלקה על הפרסומת. יכול להיות אתר המפרסם, מיני סייט, או דף מבצע.

Mini Site

מיני אתר. בקמפיין מקובל לקשר את הבאנר למיני סייט המציג את פרטי המוצר/השירות/המבצע.

Network

רשת של אתרים בדרך כלל מספר אתרים קטנים ובינוניים בתחומים שונים המנוהלת על ידי רשת פרסום אחידה.

Pop Under

בדומה ל- Pop-Up, אלא שהחלון החדש מופיע מתחת העמוד הנצפה על ידי המשתמש (כך שהמשתמש אינו יכול לסגור את החלון מיד בניגוד ל– Pop-Up, ולרוב הוא צופה בו עם סגירת החלון הנוכחי).

Pop Up

חלון דפדפן שנפתח אוטומטית וממקם את עצמו מעל החלון שבו הגולש צופה. Pop-Up נפתח באמצעות פקודה השתולה בעמוד שאליו נכנס המשתמש.

Portal

שער כניסה לאתר גדול, המציע למשתמש מגוון רחב של שירותים ומורכב מקישורים לתוך האתר והחוצה מהאתר.

Premium

מוצרי פרסום ראשיים בעמודי הבית של האתר. בדרך כלל מוצרים אלו נמכרים לשבוע ימים באופן של חשיפה אחת לגולש ייחודי.

Reach

סך כל המשתמשים שייחשפו לפרסומת ספציפית בפרק זמן מוגדר מראש. לעיתים הנתון מבטא באחוזים חלק מכלל האוכלוסייה שהוגדרה כקהל היעד לקמפיין הפרסומי.

Rich Media

מדיה עשירה הנתמכת בטכנולוגיות מגוונות (flash, script, java וכו'). לרוב משמש הכינוי להגדרת טכנולוגיות פרסום שאינן באנרים, כגון Jump Slide – חלון שנפתח באחת מפינות המסך וכשהגולש עובר עליו עם העכבר הוא גדל, Jump Out – מוסווה כבאנר רגיל, כשהגולש עובר עליו עם העכבר, התוכן הפרסומי יוצא החוצה מחוץ לגבולות הבאנר. Top Layer – טכנולוגיה המאפשרת הוספה של תוכן פרסומי מעל גבי העמוד הנצפה. ועוד...

Run of Site

פרסום הבאנר בכל האתר ללא התמקדות ובאופן רנדומאלי.

SEO - Search Engine Optimization

ענף קידום האתרים צמח עם הפריחה הטכנולוגית של מנועי החיפוש מבוססי טקסט דוגמת: גוגל, יאהו. קידום אתר נוגע במגוון טכנולוגיות וטכניקות המסייעות בהקפצת האתר למיקומים הראשונים בדף החיפוש הראשון. היות ומנוע החיפוש ממקם לבד אתר האתר למקדם האתרים חשיבות רבה בתהליך תוך כדי איתור מילות חיפוש טובות, טיפול בקוד האתר, כתיבת תכנים ע"י קופירייטר המתמחה בקידום אתרים ועבודה שוטפת על בסיס כמעט יומי לשמירה על מיקום האתר ודחיפתו מעלה בשיטתיות.

Session

משך השהיה של משתמש באתר.

SWF

קובץ הנוצר מתוכנת פלאש וניתן לפתיחה במחשבים בהם קיים נגן פלאש. מדובר בקובץ סגור אשר לא ניתן לבצע עליו שינויים. למעשה הקובץ הסופי שמוצג כפרסומת ברשת.

Take-Over

השתלטות על עמוד אינטרנט ע"י מפרסם. הכוונה למקרים בהם המפרסם השתלט על כל המיקומים בעמוד.

Unique User

משתמש מזוהה יחיד. המשתמש מזוהה בין השאר על ידי .cookie ידוע גם כ-Unique Visitor

URL - Uniform Resource Locator

זוהי למעשה כתובת האתר.

Vertical

אתר העוסק בתחום אחד עיקרי, לדוגמא אתר ספורט או אתר כלכלה.

אותות

סימנים וסמלים, גרפיים או קוליים, המשובצים בתוך השידור למטרות שונות, כגון: זיהוי הערוץ המשדר, זיהוי הזכיין, הכרזה על תחילתו של מקבץ פרסומות וסיומו וכדומה. בשידורי טלוויזיה, אותות הזיהוי נבנים בדרך כלל באנימציות מחשב ומיקומם הנפוץ בדרך כלל - באחת מפינות המרקע.

אזור זיכיון (לשידורי רדיו)

תחום גיאוגרפי מוגדר במדינת ישראל ובו מספר יישובים (בהתאם לגודלו), שבגבולותיו רשאי לשדר בעל זיכיון לשידורי רדיו. על-פי חוק הרשות השנייה ובהתאם לכללים שפרסמה מועצת הרשות, חולקה הארץ ל- 11 אזורי זיכיון. חלוקה זו ושמות האזורים עשויים להשתנות מזמן לזמן.

אסטרטגיה

תוכנית פעולה ארוכת טווח להשגת יעד רחוק (ההפך מטקטיקה).

אפיק (Channel)

תדר שידור המשמש ערוץ טלוויזיה העוסק בהפצת תכנים באזור כיסוי מוגדר, באמצעים שונים. לערוץ, לדוגמא, אפיקי שידור שונים להפצה בלוויין, בכבלים ובאמצעות משדרים קרקעיים.

אתרי web 2.0

אתרי Web 2.0 מבוססים על עיקרון של "שיתוף מידע". מדובר באתרים חברתיים המספקים כלים לצורך שיתוף מידע בין האתרים לבין עצמם,בין הגולשים לבין עצמם.

באנר

הכינוי לאמצעי הפרסום באינטרנט, המהווה מרכיב ראשי בקמפיין האינטראקטיבי. קיימים עשרות סוגי באנרים בגדלים שונים ובעלי מאפיינים שונים לדוגמה: באנר סטטי שהינו בעל פריים (תמונה) אחד או באנר דינמי בעל מספר מסכים מתחלפים. בלחיצה על הבאנר, הגולש עובר לאתר המפרסם או לכל עמוד מידע אחר בו בוחר המפרסם להשתמש.

בעל זיכיון (לשידורים)

חברה פרטית, שנבחרה על ידי הרשות השנייה בהליך של מכרז לביצוע שידורי טלוויזיה או שידורי רדיו בתנאים מוגדרים (תנאי הזיכיון). הזיכיון מוענק לתקופה קצובה בת מספר שנים, כמוגדר בחוק הרשות השנייה.

ברייקדאון

לו"ז מפורט של הפקת קולנוע או טלוויזיה, הכולל את זמני הצילום המתוכננים של סצינות ושוטים לפי ימי הפקה.

גיליון

דף נייר בגודל סטנדרטי של 70 על 100 ס"מ.

גנרי

מונח שמשתמשים בו ביחס למוצר מסוים, כדי לציין את היותו נטול מותג ואינו מוגן על-ידי פטנט כלשהו. לרוב הדבר מתבטא גם במחיר נמוך.

גריד

מונח מתחום העיצוב, המציין מבנה קבוע, שעליו מולבשים הפרמטרים המשתנים.

דמי זיכיון

תשלום קבוע על-פי חוק, שמשלמים בעלי הזיכיון לרשות השנייה, למימון תקציבה השוטף (להבדיל מ"תמלוגים" – ראו ערך נפרד).

דפוס דיגיטאלי

דפוס באמצעות מחשב, ללא צורך בסידור לוחות.

הודעת חסות

הודעה קצרה בעלת אופי פרסומי המציינת את פרטיו של גורם מסחרי, אשר השתתף במימון עלות ההפקה של תכנית ושידורה ברדיו או בטלוויזיה.

הפקה מקומית

תכנית שהופקה כולה או רובה בישראל, ושאיננה תכנית חדשות, תכנית בענייני היום, או תכנית ספורט. הכל לפי כללים שתקבע המועצה.

זכיין

ראו "בעל זיכיון".

זמן צפיית/האזנת שיא (Prime Time)

השעות שבהן מתפנים מרב האנשים לצפות בטלוויזיה או להאזין לרדיו. בישראל מקובל שהשעות 19:00- 23:00 הן זמן צפיית השיא בטלוויזיה. ברדיו, טווח הזמן משתרע בין השעות 06:00 ל- 18:00.

זמן צפיית/האזנת שיא Prime Time

השעות שבהן מתפנים מרב האנשים לצפות בטלוויזיה או להאזין לרדיו. בישראל מקובל שהשעות 19:00- 23:00 הן זמן צפיית השיא בטלוויזיה. ברדיו, טווח הזמן משתרע בין השעות 06:00 ל- 18:00.

חסות

ראו "הודעת חסות".

חצי גיליון

דף נייר בגודל סטנדרטי של 70 X 50 ס"מ.

טאלנט

אישיות, בדרך כלל טלוויזיונית, שעומדת במרכז התוכנית. במקרים מסוימים, פורמט התוכנית נתפר מסביב לטאלנט.

טקטיקה

פעולה להשגת יעד קצר-טווח.

טראפיק (שם תפקיד)

תפקיד במשרד פרסום שנועד לקשר בין המחלקות השונות ומהווה סוג של מנהל עבודה או מפיק בפועל.

יח"צ - יחסי ציבור

פעולות הסברה, פרסום או תעמולה, שנועדה להעניק למושאם תדמית חיובית בדעת הקהל.

יחס המרה - Conversion Rate

מדד המכונה לעיתים קרובות כ Metric – למעשה זהו כאחוז המבקרים אשר נוקטים בפעולה שבעלי האתר מעניינים כי יבצעו. הפעולות הנפוצות ביותר הן ביצוע קנייה או מילוי טופס יצירת קשר. זהו אחד המדדים החשובים ביותר שניתן למדוד, משום שכך ניתן לדעת מהי רמת הביצועים של האתר, ללא קשר למספר המבקרים בו.

למינציה

ציפוי של דף מודפס בשכבת מגן, לרוב ניילון.

מדגם מייצג

מדגם המונה מספר מסוים של אנשים, אשר סטטיסטית די בו כדי לייצג את כל גווניה של אוכלוסיית היעד. גוון זה יכול להיות מבחינת גיל, מיקום גיאוגרפי, מין, גזע, דת וכדומה.

מדרוג (Rating)

שיעור הצופים/המאזינים לערוץ שידור או לתכנית מסוימים, מסך כלל האוכלוסייה הקיימת במדינה.

מודל חלוקת הכנסות RS-Revenue Sharing

המודל מתבסס על שותפות ברווחים בין האתר למפרסם. יתכן כי המפרסם יידרש לשלם סכום בסיסי עבור הפרסום באתר ויתרת התשלום תהיה אחוז מסוים מהמכירות בפועל שהגיעו באמצעות הפרסום באתר.

מכרז

מהלך של איסוף הצעות מפורטות והצעות מחיר ממספר ספקים, במטרה להגיע להצעה הטובה והמשתלמת ביותר.

מנהל מוצר

האחראי על שיווקו של מוצר ספציפי ויוזם הפעולות השיווקיות הקשורות למוצר.

מפיק

הכוח המניע מאחורי ההפקה. המוח הלוגיסטי, המעסיק של צוות ההפקה, איש החזון הניהולי.

מקבץ פרסומות

מספר תשדירי פרסומת המשודרים ברצף ומופרדים משידור התכנית באמצעות אות מעבר מיוחד, המשודר בתחילת המקבץ ובסיומו. תשדירי פרסומת מותרים לשידור רק בתוך מקבצי פרסומו.

משבצת שידור (Slot)

פרק הזמן שבו משודרת תכנית אחת. בטלוויזיה פרק הזמן המקובל הוא חצי שעה או שעה. ברדיו פרק הזמן המקובל למשבצת שידור הוא בין שעה לשלוש שעות. משבצת שידור נושאת, על פי רוב, מאפיינים ייחודיים במטרה ליצור הרגלי צפייה/האזנה.

נתח צפייה/האזנה (Share)

שיעור הצופים/המאזינים לערוץ שידור או לתכנית מסוימים מתוך כלל הצופים/המאזינים בפועל בנקודת זמן מוגדרת.

סוגה (ז’אנר)

תכנית המאופיינת לפי סוג עשייתה, יצירתה ותכניה. לדוגמא: דרמה – תכנית המגוללת סיפור עלילה בעל אופי קומי, דרמטי, מלודרמטי או טראגי, המבוססת על תסריט כתוב מראש ומבוצעת לרוב על-ידי שחקנים.

סוגה עילית (ז’אנר עליון)

תוכנית מורכבת מסוג של דרמה או תעודה, שנקבע לה רף גבוה של רמה תכנית והפקתית.

סינדיקציה

שיתוף פעולה בין גופי שידור (רדיו או טלוויזיה), שניים או יותר, לצורך הפקה, יצירה ושידור תכנית מסוימת.

סינופסיס

מושג בתסריטאות; תקציר העלילה של הסרט מראשיתו ועד סופו.

סקר אומניבוס

סקר כמותי קצר, שנערך על-ידי צירוף מספר קטן של שאלות בנושא מסוים לסקר רחב יותר המתקיים בנושאים אחרים. נועד כדי לבדוק סוגיה נקודתית.

סקר עמדות ציבור

סקר כמותי מקיף, שנערך על מדגם מייצג של האוכלוסייה, כדי לבדוק סוגיות מסוימות לעומק. בדרך כלל, השאלון בסקר מסוג זה ארוך, יסודי ומפורט.

עלות פר אלף - CPM

תמחור המבוסס על מספר החשיפות שהוגשו בפרק זמן מוגדר מראש. ראשי התיבות של הביטוי עלות לאלף Cost Per Mille כלומר: המחיר תמורת חשיפת הפרסומת אלף פעמים.הנוסחה לחישוב: CPM = כמות החשיפות : מחיר הקמפיין.

עלות פר הנחיה CPL – Cost Per Lead

העלות למפרסם נגזרת ממספר המשתמשים שנרשמים אצל המפרסם, או שמציגים עצמם למפרסם כמעונינים במוצר. (לידים).

עלות פר הקלקה - CT – Click-Through, או CPC – Cost Per Click

מבחינת המפרסם מודל זה מזהה בצורה חדה יותר את הצופים שנחשפו לפרסומת. התעריף הנגבה על פי מודל זה נע בין 0.01 דולר ל0.20 דולר ומעלה פר הקלקה (משתמש בודד המקליק מספר פעמים באותו יום נספר לרוב כהקלקה אחת).

עלות פר חשיפה - CPI – Cost Per Impression

המודל המוביל ברוב הפרסומות ברשת, נקבע תעריף לכל אלף דפים נצפים בהם מופיעה הפרסומת (CPM – Cost Per Thousand), מונה סופר את מספר הכניסות לדפים המכילים את הפרסומת מתוך הנחה כי כניסה לדף המכיל פרסומת משמעה צפייה בפרסומת, והמפרסם מחויב בתשלום בהתאם.

עלות פר מייל CPE – Cost Per E-mail

העלות למפרסם נגזרת ממספר כתובות ה- Email המופנות לרשימת התפוצה שלו.

עלות פר מייל CPE – Cost Per Email

העלות למפרסם נגזרת ממספר כתובות ה- Email המופנות לרשימת התפוצה שלו.

עלות פר מכירה CPS – Cost Per Sale

העלות למפרסם נגזרת ממספר המשתמשים שהופנו אל המוצר ושקנו אותו בהתבסס על הפרסומת.

עמלות פרסום

עמלות שמשלם בעל זיכיון לסוכני פרסום בשל שיבוץ תשדירי פרסומת בשידוריו. עמלות אלו מותרות בקיזוז מההכנסה החייבת בתשלום תמלוגים.

פורמט

צורה, תבנית ייחודית כזאת או אחרת.

פלאנר (שם תפקיד)

פרסום; האחראי על האסטרטגיה השיווקית של המוצר, שתפקידו לתכנן אותה לפי הכרות מעמיקה עם השוק.

פרומו

ראו קדימון.

פריים-טיים

צרכנים רב ערוציים - Multi-Channel Shoppers

צרכנים אשר בוחנים אפשרויות קנייה ביותר מערוץ אחד והקונים במספר ערוצים כגון: חנויות רגילות , קטלוגים, באמצעות האינטרנט, ערוצי קניות בטלוויזיה וכו'.

קבוצות מיקוד (בדיקה במסגרת)

קבוצת מיקוד - קבוצת צרכים, המשמשת למחקר שיווקי. בדיקת תגובותיהם של קבוצת מרואיינים, המשתייכים לפלחי אוכלוסייה מסוימים ומוגדרים מראש, לסוגיות שונות. הבדיקה נעשית על-ידי שיחה קבוצתית עם מנחה, שמקבל רשמים מחברי הקבוצה הנבדקת.

קד"מ - קידום מכירות

פעולה הננקטת לשם הגדלת המכירות של המוצר או השרות.

קדימון (Promo)

תשדיר קצרצר המודיע על תכנית אחת, או יותר, שישודרו בעתיד הקרוב, תוך ציון מועד שידורה של התכנית.

קופירייטר (שם תפקיד)

הרעיונאי של הקמפיין הפרסומי.

קמפיין

מסע פרסום או יחסי ציבור, הנפרש על-פני ערוצי מדיה שונים.

קרול (סקרול)

כתובית נעה, המוחדרת תוך כדי שידור טלוויזיה, חוצה את המסך מצד לצד ומעבירה מידע, כגון: שינויים בלוח המשדרים, הודעה על מבזק חדשות לא מתוכנן וכדומה.

רבע גיליון

דף בגודל סטנדרטי של 35 ס"מ X 50 ס"מ.

רול אפ

שלט נייד על מתקן קפיצי, המאפשר פרישה וקיפול מהירים.

רזולוציה

איכות התמונה הנקבעת על-פי כמות הפיקסלים לרוחב ולגובה. ככל שיש יותר פיקסלים, כך התמונה איכותית יותר.

רייטינג (Rating)

ראו מדרוג.

רצועת שידור

פרק זמן מסוים וקבוע במשך השבוע (או חלקו) המיועד לשידור תכניות זהות/דומות ומוגדרות לפי הרגלי הצפייה/ ההאזנה של קהלי היעד. למשל: רצועת הבוקר 06:00 – 09:00 בימים א’ – ה’.

שידור דיגיטלי

DAB (Digital Audio Broadcasting), DVBT ( Digital Video Broadcasting Television). שיטה להפצת אותות שמע ואותות וידאו בטכנולוגיה ספרתית. בשיטה זו ניתן להעביר כמות גדולה של מידע מסוגים שונים (אודיו, וידאו ותקשורת נתונים) בטווח מצומצם של תדרים, והיא מאפשרת יכולת חיבור לטכנולוגיות מתקדמות נוספות (טלפון סלולרי, מחשב וכד’). הטכנולוגיה הספרתית מאפשרת, בין השאר, קליטת שידורים באיכות מעולה גם בתנאי קליטה קשים.

שיווק

מערכת פעולות עסקיות, שנועדו לספק סחורות לשירותים לצרכן ולהעלות את הביקוש להם.

שיטת יומנים

אחת משתי השיטות העיקריות לביצוע סקרי האזנה לרדיו. בשיטה זו המאזין מקבל יומן, שבו הוא רושם בתקופת זמן מוגדרת (שבוע, חודש) בזמן אמת, לאלו תחנות האזין, באלו שעות ואת משך זמן ההאזנה.

שיטת שחזור האזנה (Recall)

אחת משתי השיטות העיקריות לביצוע סקרי האזנה לרדיו, המבוססת על שחזור האזנה. בשיטה זו מחולקת היממה לרצועות זמן אחידות (1/2 שעה, או שעה). המאזין משחזר בדיעבד, לפי בקשת הסוקר, לאלו תחנות האזין ובאלו שעות, בפרק זמן מוגדר (בדרך כלל 24 שעות).

שעת שידור

שעה שלגביה מתבצעת מדידת סך הפרסומות וקדימונים המותר לזכיין. שעת שידור מחושבת מתחילת השעה העגולה ועד תומה.

תדר

מספר המופעים של גל אלקטרו-מגנטי בשנייה אחת. מבוטא ביחידות "הרץ". מטעמי נוחות נהוג לבטאו ביחידות של מגה-הרץ MHZ - , מספר התדר משמעו מספר מחזורי הגל בשנייה אחת. לעתים משמש מספר התדר של תחנת רדיו כשמה או כחלק ממנו.

תחנת רדיו אזורי

חברה פרטית-מסחרית (בע"מ), בעלת זיכיון לשידורי רדיו, המשדרת תכניות שמע, המופצות בדרך אלחוטית, לאזור הזיכיון שהוגדר לה. מימון עלות ההפקה של השידורים וביצועם נעשה באמצעות מכירת זמן פרסום.

תחנת רדיו מקומית

תחנת רדיו המשדרת לתחום גיאוגרפי מצומצם, בד"כ יישוב מסוים, ולעיתים אף חלק מיישוב. כיום אין במדינת ישראל תחנת רדיו מקומית חוקית.

תחנת רדיו פיראטית

תחנת רדיו המשדרת בניגוד לחוק, בלי שקיבלה זיכיון לשידורים מהרשות השנייה, ותדרים לשידור ממשרד התקשורת (על-פי פקודת הטלגרף האלחוטי). גם תחנות רדיו, שמלכתחילה פעלו על-פי חוק, עלולות להיחשב כתחנות פיראטיות אם הן מעבירות לידי צד ג’, שלא כחוק, את התדר שהוקצה להן, או אם הן משדרות בתדרים שלא הוקצו להן מראש.

תמלוגים

סכום כסף המועבר מבעלי הזיכיון לשידורי רדיו וטלוויזיה לאוצר המדינה באמצעות הרשות השנייה. הסכום נקבע על-פי שיעור קבוע מהכנסות הזכיינים (להבדיל מ"דמי זיכיון" – ראו ערך נפרד).

תקציב

סכום כסף מוגדר לצורך ההפקה, הנרשם בתוכנית מפורטת ומרובת סעיפים.

תשדיר פרסומת

תשדיר הבא לקדם את שמו, עסקו, מוצריו, או שירותיו של אדם או חברה, או לקדם את מכירתם, בתמורה כספית או אחרת.

תשדירי שירות

הודעות ותשדירים המיועדים לשירות הציבור הרחב ולתועלתו. התשדירים משודרים ללא תמורה כספית ומחוץ למקבץ פרסומות (אינם נכללים במכסת הפרסומות המותרת בשעה).

חדשות